Podcasts

På den här sidan samlar jag alla podcasts jag lyssnar på och rekomenderar. Klicka på Website för Podcastens hemsida och Feed för en url att använda i din podcast spelare.

Antal podcast i listan: 18 st.

Smashing Security

En lättsam humoristisk podcast om säkerhetshot, cyber, internet och hacking.

Beers With Talos

Lyssna på Talos Security experter när dom diskutera nya hot som dyker upp och tvingar brottslingarna att inovera, hacka kylskåp och andra säkerhets problem, allt med en god öl.

The CyberWire

Vi är en oberoende röst som levererar koncis, tillgänglig och relevant cyber säkerhets nyheter till folk runt om i världen. Vi separerar signalerna från bruset.

Down The Security Rabbithole

Säkerhet. Viss montering krävs. Säkerhet är svårt, och riktigt säkerhet är en kompromiss mellan användbarhet och säkerhet med vetskap om att du tar en acceptabel risk.

Internet History Podcast

Från Netscape till iPad, Podcasten handlar om hur internet skapades och föddes. Intervjuer och historia kring alla olika IT företag som lade grunden för det moderna Internet vi idag ser. Detta är rent guld.

Internet Storm Center Daily Podcasts

Stormcasts är dagliga 5-10 minuter informella säkerhets hot uppdateringar. Podcasten Produceras varje arbetsdag och släps senare på dagen redo för morgonens färd till jobbet.

Security Now Podcast

En podcast om Personlig dator säkerhet.

Pauls Security Weekly

En Veckovis podcast om dator säkerhet. Feed länken går till iTunes versionen. På Website länken kan du se fler alternativ eller söka efter "Paul Security Weekly" på din favorit podcast spelare.

Hacked Naked News

Internet och Dator säkerhets nyheter i ett kompakt format varje vecka. Se Website urlen för fler feed alternativ. Feed urlen länkar till iTunes versionen. Alternativt sök efter "Hacked Naked News" i din favorit Podcast spelare.

Secure Digital Life

En podcast om datorsäkerhet utan konstiga ord och för den normala användaren.

Recorded Future Threat Intelligence Podcast

Recorded Future tar dig med in i världen av Cyber hot underrättelse. Vi delar historier från skyttegravarna och operations golvet samt ger dig det senaste om etablerade och kommande motståndare.

The Internet Of Things Podcast

IoT podcast handlar om allt som har med Internet anslutna aparater att göra och allt kring detta.

Techmeme Ride Home

En podcast som handlar om dom senaste datorsäkerhets nyheterna i ett kort och koncist format.

God Ton Podcast

En podcast av Hanif Bali som tar upp och diskuterar dagsaktuella händelser i politiken.

Hacking Humans Podcast

Each week the CyberWire’s Hacking Humans Podcast looks behind the social engineering scams, phishing schemes, and criminal exploits that are making headlines and taking a heavy toll on organizations around the world.

Tesla Daily Podcast

Det senaste nyheterna om och kring Tesla.

Dekonstruktiv Kritik Podcast av Aron Flam

En podcast av komikern och debatören Aron Flam.

Malicious Life

Malicious Life av Cyberreason berättar dom okända historierna om cyber säkerhet med kommentarer och reflektioner av riktiga hackare, säkerhets experter, journalister och politiker.

Cut and Paste:

Smashing Security - https://www.smashingsecurity.com/
Beers With Talos - https://www.talosintelligence.com/podcasts
The CyberWire - https://thecyberwire.com
Down The Security Rabbithole - http://podcast.wh1t3rabbit.net/
Internet History Podcast - http://www.internethistorypodcast.com/
Internet Storm Center Daily Podcasts - https://isc.sans.edu/podcast.html
Security Now Podcast - https://www.grc.com/securitynow.htm
Pauls Security Weekly - https://securityweekly.com/subscribe
Hacked Naked News - https://securityweekly.com/shows/
Secure Digital Life - https://securityweekly.com/subscribe
Recorded Future Threat Intelligence Podcast - https://www.recordedfuture.com/resources/podcasts/
The Internet Of Things Podcast - https://iotpodcast.com/
Techmeme Ride Home - https://www.techmeme.com/
God Ton Podcast - https://soundcloud.com/godton
Hacking Humans Podcast - https://thecyberwire.com/podcasts/hacking-humans.html
Tesla Daily Podcast - http://techcastdaily.com/subscription-links/
Dekonstruktiv Kritik Podcast av Aron Flam - https://soundcloud.com/aronflam
Malicious Life - https://malicious.life/